VÝCVIK A VÝCHOVA

Každý má svoju metódu a štýl pre výcvik vlastného psa. Preto Vás nechcem poučovať, len by som Vám chcela ukázať môj štýl výchovy a výcviku, ktorý na moju Lady zaberá a možno keď ho skúsite bude účinný aj na Vášho štvornohého priateľa a vytvoríte si hlbší vzťah.

Základnou vecou pre každého majitela nielen Rhodészkeho ridgebacka, ale každého psa, je porozumieť psiemu zmýšľaniu. Kedˇsa to tak vezme, každý človek by sa mal vedieť vžiť do pocitov iného tvora aj človeka a tým si dovolím tvrdiť, že medziľudské vzťahy ale aj vzťah človek-zviera sa zlepšia. Komu táto vlastnosť chýba, mal by sa nad sebou zamyslieť a trošku sa posnažiť. Mám možnosti porovnávať správanie viacerých plemien a vskutku každé plemeno má svoje charakteristické správanie, ktoré má v sebe hlboko zakorenené.
Rhodészky ridgeback je veľmi citlivý a vnímavý pes Príklad: ak sa naň nahneváte, dokáže úplne stratiť náladu. Ako Lady, keď mi odbehla bez dovolenia a po návrate zistila, že to nemala, pretože som jej vynadala. Sklopila hlavu a chvost a bez nálady kráčala vedľa mňa. Až ma to začalo mrzieť a po nejakých 10 minútach, keď s ňou nepohla ani jej najlepšia kamarátka-labradorka Megy, som ju musela prebrať k životu. Tá si to teda vie zobrať k srdcu!
Tiež mám "najradšej" keď čistá vykúpaná Ladynka niekde v poli objaví smradľavú kôpku, v ktorej sa poriadne vyvála, čo je pre ňu veľmi dôležité, aby v teréne zakryla svoj pach, ako každý správny lovecký pes. Potom sa pripojí ku mne, akože nič a teraz jej za to nadávajte, čo je veľmi ťažko, pretože v prírode sa snažia všetky zvery zatajiť svoj pach. V tomto prípade je aspoň vidieť, ako veľmi je ridgeback spätý s prírodou. Kašle na to, že paničke smrdí a pach nejde zmyť ani na tretí krát. Keď sme pri treste, vynadám jej, aj keď všetkým mojím frázam nerozumie, počuje tón hlasu a hneď pochopí, že sa previnila.
Náš hlas je veľmi dôležitý a užitočný pri výcviku.
Na radostný hlas zavrtí chvostíkom, až mám niekedy strach, že si ho zlomí, ak práve stojí pri nejakej prekážke. Našťastie chvost má pevný a nič nehrozí, ak už tak mne malá modrina na nohe.
Na upútanie pozornosti zavoláme na psíka menom použijeme pevný hlas, môže byť rozkazovací- mal by znieť autoritatívne, ale zároveň priateľsky. Varovný; usmerňujúci- pevný hlas vzbudzujúci pozornosť, dá psovi vedieť, že je koniec zábavy a začína sa s vážnejšími vecami- výcvik a pod.
Tiež by sme mali vedieť použiť náš hlas povzbudivo, pochvalne, dať najavo, že sme so psom spokojný a oceňujeme ho. Aj pre nás ľudí je povzbudzujúce keď dostaneme pochvalu. Poteší nás a vidíme, že to čo robíme za niečo stojí.
Pri rozkazovaní u psa nepoužívame opytovací tón, my sa predsa nepýtame, či by si mohol sadnúť. Musíme mať v sebe presvedčenie, že náš zverenec je inteligentný a schopný niečo sa naučiť. Ak máme nejaké pochybnosti, čo sa nám pri ridgebackovi ľahko môže stať, keďže má svoj rozum a len tak ten posluch nebude, pes to vycíti a je po výcviku. Obrniť sa dôslednosťou, trpezlivosťou, rozhodnosťou, presvedčením, pochopením a spolu to dokážete.

Dôležité sú i slová. Pes sa ich po častom opakovaní naučí chápať. Pri učení, napr. ísť sa "vyvenčiť" použijeme vždy rovnaký výraz, my ale aj celá rodina, ktorá je s ním cez deň v kontakte.Tieto krátke výrazy sa naučí pomerne rýchlo.Psík je ako malé dieťa- ktoré keď sa učí rozprávať, nepovie že: ridgeback Vám behá po práve upravenej záhrade, ale dostane zo seba najviac "havo tam"- čo Vás tiež pri pohľade do záhrady nadvihne zo sedačky.

Len tak pre zaujímavosť, slepecký pes je schopný naučiť sa až 60 povelov, alebo fráz.
Tým nechcem nabádať, aby to niekto skúšal na ridgebacka, aj keď naozaj aj toto plemeno má skvelú pamäť a bola by pre mňa česť stretnúť vodiaceho psa- Rhodészkeho ridgebacka. Moja Lady si najviac pamätá, kde sú uložené piškotky, alebo že do vody nemá ísť, lebo aj tak ju nemá rada z prvej skúsenosti, ale aj veľa slovíčok, posunkov, a k tomu aj povolené a zakázané veci.

Základné povely musia byť krátke, aby pes rýchlo zareagoval ak sa dostane do nebezpečnej situácie. Ak budeme na psa často kričať, pes si na krik zvykne a potom bude hlasom ťažko ovládatelný. Pes ma vynikajúci sluch a miluje keď mu rozprávame. Skúste niekedy naň zašepkať,uvidíte ako zbystrí a bude načúvať. Tiež je dobré naučiť psíka reagovať na špeciálnu píštalku pre psov. Aspoň privolanie; moja Lady sa na zvuk píštalky privalí ako lavína.

K hlasovým povelom patrí aj pohyb našich rúk. Na takýto povel sa pes naučí reagovať, ak budeme ku každému základnému hlasovému povelu vždy zadávať aj pohybový povel- pohyb rukami. Neskôr môžme skúsiť ovládať svojho chlpáčika na diaľku, bez toho aby sme prišli o hlasivky. Na Lady to funguje, určite to zaberie aj na vášho havina. Naše ruky sú pre nás, ale aj pre psa dôležitým nástrojom. Rukami dokážeme vyjadriť svoju lásku- pohladením, dať večeru, hodiť aport a tiež priniesť psovi úľavu dotykom. Psi, tak ako ľudia pociťujú v tele stres a napätie. Ak sa nám podarí zbaviť nášho priateľa trápenia a bolesti presvedčíme ho, že nám na ňom záleží a že je pre nás dôležitý. Taktiež hladenie a masírovanie po celom tele zlepší naše vzájomné vzťahy, vytvorí hlbšie puto plné dôvery a rešpektu. Tým, že psíka masírujeme, naučíme sa lepšie spoznať jeho telo, skôr zistíme, keď ho niečo bolí, nájdeme skôr podozrivú opuchlinu, alebo neviditeľnú ranku, ktorá by nám mohla zaviniť nepríjemnú infekciu a podobne. Na masáž si vyhradíme pohodlné miesto, kde nás nikto nebude rušiť.
Váš zverenec si môže najskôr sadnúť, alebo ak je unavený hneď ľahnúť. Moja Lady už vie o čo ide a hneď sa zvalí na chrbát s nohami do vzduchu, so slastným výrazom.
Začneme od krku, prstami jemne masírujeme srsť, kožu, neskôr po zahriatí použijeme pevnejší, ale zároveň príjemný tlak rúk, hlavne na svaloch a namáhaných miestach, ktoré bývajú zväčša stuhnuté, aby sme ich uvolnili a dobre prekrvili. Že masáž na uvolnenie robíme dobre zistíme, keď sa psík úplne oddá našim rukám a často krát aj zaspí.

Týchto pár riadkov by som chcela venovať ľuďom, ktorí majú doma malého nezbedu, ktorého treba usmerniť a nájsť s ním spoločnú reč. A možno niečo z tohto článku pomôže pri výchove našich najvernejších štvornohých priateľov aj trochu skúsenejším. Budem veľmi rada, keď sa s Vašimi názormi, skúsenosťami, postrehmi so mnou podelíte: lady@lady-ridgeback.sk Kynológom a Rhodészkym ridgebackom zdar!