Kliešť a lymská bolerióza

Kliešť všeobecne
V našich zemepisných šírkach sa vyskytuje najviac kliešť obecný. Tento druh prežíva v listnatých a zmiešaných lesoch z hustým krovím, alebo z množstvom rastlín. Samček je asi 2mm veľký, čiernej alebo tmavo-hnedočervenej farby. Samička má 4mm, červenú farbu a pri nasatí mení farbu do šeda a môže sa zväčšiť až do 1cm.

Nasatie a odstránenie

Ak sa nám nepodarí všetky kliešte z tela psa odstrániť, tento cudzopasník sa so svojím ostrím, tŕním pokrytím rypáčikom zavŕta do kože a pije krv, ktorá je jeho jedinou potravou.
Pri odstraňovaní kliešťa treba dávať pozor, aby sa nerozpučil, pretože tak sa zvyšuje riziko prenosu infekčných chorôb na psa aj majiteľa. Doporučuje sa odstraňovať v rukaviciach, alebo používať špeciálnu pinzetu na kliešte. Po vytiahnutí kliešťa z kože je dôležité, aby sme ho zničili- spálili, tak predídeme tomu, aby sa nám "nemotal" po dome a nenapadol znovu niekoho, najskôr nás alebo znovu nášho psíka.
Pri veľkom množstve nasatých cudzopasníkov môže dôjsť k oslabeniu nedobrovoľného jedinca. Po nasatí sa do kože dostáva sekrét slinných žliaz, čo vyvoláva podráždenie kože a niekedy až tvorbu uzlíkov, ktoré sa veľmi pomaly strácajú. Ale takýto uzlík nie je nič proti infikovanému kliešťovi, ktorý môže nášmu zverencovi ale aj nám spôsobiť veľké zdravotné problémy- lymskú boleriózu.

Lymská bolerióza
Lymská- tento názov je odvodený od mestečka v USA- Lyme, kde v osemdesiatych rokoch bola prvý krát zistená bolerióza u väčšej skupiny ľudí a krátko nato bola diagnostikovaná aj u psov. Pôvodcom Lymskej boleriózy je bakteriálny mikroorganizmus- borrelia burgdorferi, ktorý sa vyvíja v tele kliešťa v priebehu sania na hostiteľovi. Prostredníctvom slín a črevného obsahu sa tento mikroorganizmus z kliešťa dostane do rany a tým vlastne aj do krvného obehu napadnutého jedinca. Ak sa nám infekciu podarí odhaliť na začiatku môže nám pomôcť penicilín a tetracyklín. Ak si infikovaného kliešťa nevšimneme do 24- 48 hodín môže dôjsť k neurologickým, ľadvinovým a srdečným problémom, taktiež k bolesti kĺbov- artritída, horúčke, zníženiu príjmu potravín, neochota k pohybu, strata energie a chuti do života. K prejaveniu týchto príznakov môže tiež dôjsť až po 2 až 5 mesiacoch od nasatia kliešťa.
Zdrojom pre lymskú boleriózu sú hlodavce, alebo vtáky.

Prevencia

Toto ochorenie je prenosné kliešťami aj na človeka a preto by sme mali pred teplým obdobím myslieť na prevenciu nás aj nášho ridgebacka. V chovateľských predajniach, alebo aj veterinárnych ambulanciách Vám určite ponúknu množstvo rôznych antyparazitných prípravkov napríklad: Petosan, Expot, Duowin, Frontline. Taktiež boli vyvinuté vakcíny, ktoré chránia psy proti bolerióze celoročne. Vakcináciu treba každoročne opakovať.
My sme skúsili prípravok Frontline a zatiaľ sme spokojní. Čo vlastne Frontline je?

Frontline
je antiparazitný prípravok proti blchám a kliešťom. Obsahuje látku fipronil, ktorá nepreniká cez kožu do tela psa, ale zostáva na jej povrchu, kde sa viaže na tukové zložky kožného mazu. Preniká do chlpových vačkov a do kožných škárok, odkiaľ sa uvoľňuje znovu na povrch kože a na srsť. Tieto vlastnosti zabezpečujú ochranu proti kliešťom na dva až tri mesiace. U dlhosrstých plemien na menej, pretože účinná látka fipronil sa ťažšie dostane cez dlhšie chlpy až ku koži. Frontline je aj účinná ochrana proti blchám a preto sa dá používať celoročne bez vedľajších účinkov. Je vhodné použiť Frontline-spray aj na miesto, kde sa náš psík najviac zdržuje. Tak sa predíde, aby kliešte, alebo blchy pobudli v tomto mieste určitú dobu a neskôr pri vhodnej príležitosti napadli hostiteľa.
Prajem veľa zdaru pri výbere toho najvhodnejšieho a najlepšieho antiparazitného prípravku pre Vášho priateľa ridgebacka. Ak si neviete vybrať ktorý prípravok bude pre Vášho štvornohého kamaráta najvhodnejší, poraďte sa s Vašim veterinárnym lekárom.


Článok o kliešťoch a limskej bolerióze je z väčšej časti prevzatý z www.veterina-info.cz z láskavým zvolením od MVDr. Michala Čápa. Ďakujem.

Spracovala: Milada Krchňavá

Related Articles