Pôrod a možné komplikácie

1den k litter• aj keď je suka gravidná cca 63 dní, väčšina súk rodí skôr, alebo neskôr.

• do cca 57. dňa po nakrytí hovoríme o potrate (aborte) - narodené plody v tomto čase nebývajú vo väčšine prípadov životaschopné a uhynú.

• od 58. dňa gravidity je možné narodené šteňatá pri zvýšenej starostlivosti odchovať.


• opačný extrém je prenášanie plodov, ako absolútnu hranicu možno považovať 69. deň gravidity, potom je nutné suku dôkladne prehliadnuť v ordinácii a pôrod umelo vyvolať alebo previesť cisársky rez, doba gravidity sa počíta obvykle od prvého dátumu nakrytia.

• suka pri ruji uvoľňuje niekoľko oplodnenia schopných vajíčok, ktoré čakajú na spermie psa

• vo vajcovode a maternici môžu byť teda prítomné vajíčka oplodnené v rôznom čase, napr. s odstupom niekoľko desiatok hodín pri opakovanom prekrytí alebo šteňatá nielen rôzneho veku, ale i od rôznych otcov, ak by náhodou utiekla a noc strávila v objatí psieho osadenstva celej dediny,

• pre značnú časovou variabilitu možného splynutia spermie a vajíčka sa dĺžka gravidity obvykle počíta od prvého známeho spojenia suky so psom

• pôrod je fyziologická záležitosť - nie choroba. (väčšina súk celkom spontánne a bez komplikácii porodí i bez ľudskej pomoci )

• nemusíme ho teda brať ako niečo výnimočného a suku tým nepríjemne stresovať.

• približne 85% pôrodov prebieha bez akýchkoľvek komplikácii v domácom prostredí, zhruba ďalších 10% je pôrodov tzv. asistovaných, to znamená, že vyžadujú prítomnosť a pomoc veterinárneho lekára a zabývajúce pôrody sú tak komplikované, že je nutné suku zaviesť na operačný sál

• komplikácie sa riešia zväčša cisárskym rezom, a to ako pôrod bude prebiehať záleží na veku suky, jej kondícii, type suky a podobne.

• Ak kedykoľvek v priebehu tehotenstva začne z feny vytekať výtok žltej, hnedej, krvavej či zelenej farby, je nutné OKAMŽITE navštíviť veterinárnu ordináciu.

• Výnimkou je odchod hlienovej zátky niekoľko hodín pred pôrodom, ktorá však má farbu aspiku a jasne sa tým odlišuje od možných abnormalít.
Výtok inej než transparentnej farby je známkou patológie priebehu tehotenstva.
Nie vždy je situácia kritická, ale vždy je treba sučku odborne vyšetriť.

Najväčším problémom je výtok zelenej farby , ktorý signalizuje možné odlúčenie plodu od matky resp. vážne komplikácie a je dôvodom k okamžitému cisárskemu rezu.
Ako náhle sa narodí prvé šteňa, je už výtok tmavozelenej farby a krvavej farby tolerovaný.

00 day 53 2Na fotografii naša sučka Lexi 53 deň tehotenstva - veľmi objemných rozmerov (jednalo sa o jej tretí vrh), predpoklad bol, že pôrod bude bez komplikácií.
Plodová voda odišla (v 60deň tehotenstva) večer avšak pôrod nezačal - brušný lis nemal priestor na kontrakcie, ktoré by plody vypudili prirodzenou cestou, nakoľko bola jej brušná dutina "preplnená" šteniatkami,. Počas noci bola pod neustálym dohľadom a v skorých ranných hodinách boli šteniatka privedené na svet cisárskym rezom.

Prirodzeným pôrodom sa spustí matke šteniait materský inštinkt: mlieko, pravidelné kŕmenie, starostlivosť, čistenie....
Ak sú však šteniatka privedené na svet cisárskym rezom, môže matka šteniat po prebudení z narkózy šteniatka neprijať. Uteká pred nimi zo šteniacieho boxu, nechce im dať mlieko, starať sa o ne, čistiť ich, masírovať brušká, prípadne sa jej nespustí materské mlieko. V tomto prípade musí chovateľ zastúpiť jej rolu, pokým neustálym prikladaním šteniat k mliečnej lište sa jej materský inštinkt spustí. Je to často veľmi únavné a namáhavé obdobie pre chovateľa, kedy musí všetky šteniatka kŕmiť v 3 hodinovom intervale, masírovať brušká, čistiť puppy box.

Ďalšia možná pôrodná komplikácia môže nastať vtedy ak sučka čaká 1-2 šteniatka. Po odtečení plodovej vody nenastane samotný pôrod do 2-3-5hodín) z dôvodu, že u sučky sa nespustilo dostatočné množstvo hormónov na pôrod. V tomto prípade treba šteniatka priviesť na svet cisárskym rezom.

U niektorých súk, ktoré rodia po prvýkrát, sa počas pôrodu môže dostaviť určitá zmätenosť. Suka nevie, čo sa s ňou deje, kým sa nenarodí prvé šteniatko a prvýkrát sa neprisaje. Pri pôrode je potrebné pri niekktorých šteniatkach roztrhnúť/ rozstrihnúť plodovú blanu, ktorou je šteňa obalené, prestrihnúť pupočnú šnúru.
Šteňa necháme vyčistiť matke, prípadne ho vyutierame pripraveným čistým uterákom, otvoríme papuľku a vytrieme z nej hlien a snažíme sa ho priložiť k matke aby sa napilo materského mlieka. Týmto spôsobom aj zistíme či má šteniatko sací reflex.
Nezabudnime kontrolovať a zapisovať po každom šteniatku či vyšla placenta. Matke nedáme viac placent ako 3-4, nakoľko by mohla mať po požití viacerých tráviace ťažkosti.
Ak sučka rodí prirodzenou cestou a očakávame početný vrh, čas celkového pôrodu sa môže natiahnuť aj na 24hodín a viac. Počas pôrodu matke dáme piť čerstvú vodu, tiež vodu zmiešanú s medom alebo glukopurom ak už pôrod trvá dlhšie.  Taktiež ju vyvenčíme a nakŕmime (krmivo pre dojčiace matky, prípadne stravu "barf" na ktorú je zvyknutá. ) Novonarodené šteniatka kontrolujeme aby ich počas vypudzovania ďalších plodov nepriľahla.

Ďalšou komplikáciou môže byť zaseknuté/ skrížené šteniatko v pôrodných cestách, zvyčajne je tento stav vyriešený cisárskym rezom.

spracovala Milada Krchňavá © / 03/2008 -05/2015 - 03/2023
všetky práva vyhradené

 

Related Articles