História chovu RR na Slovensku od založenia SKCHR

seminar2017

Začiatky a história chovu plemena RODÉZSKY RIDGEBACK na Slovensku od roku 1987 do roku 2016 a pôsobenie Slovenského klubu chovateľov ridgebackov

V roku 1987, keď Slovensko a Česko tvorili ešte jednu krajinu “Československo", MVDr. Beatrice Izáková do našej krajiny priviezla zo Švajčiarska prvého rodézskeho ridgebacka — Merigals Elandu (narodenú 02.06.1987), ktorá bola neskôr v držaní moravskej chovateľskej stanice Ropotamo. Približne v tom istom čase bola zo Zambie do Prahy dovezená iná sučka a pes, a to Amy Red Wayside a Shingi Mennystones.
O 2 roky neskôr sa tomuto páru narodil prvý vrh v chovateľskej stanici s názvom Africká Savana. Práve z tohto spojenia bola na Slovensko privezená sučka, po ktorej bol v chovatelskej stanici zo Zámockého parku (majiteľ J. Hutár) zaregistrovaný prvý slovenský vrh (narodený 18.11.1991): matka — Afra z Africké Savany, otec
Arkadian Ropotamo.
Prví majitelia ridgebackov — Eliška Bolebruchová, Janka Jánošová, Adriana Majcingerová, Mišo Kováč, Ivan Pezlár a Jozef Mičuch s manželkou — sa dohodli, že spoločne založia klub.
Klub chovateľov rodézskych ridgebackov (SKCHR) vznikol 19.8.1994, pričom sa o to najviac zaslúžil Mišo Kováč, ktorý sa postaral o formality spojené so založením kynologického občianskeho združenia a jeho registráciou na SPZ. Zároveň bol aj organizárotom prvej výstavy a viedol letné výcvikové tábory.
SKCHR do roku 2013 zastrešovalo nielen plemeno rodézsky ridgeback, ale aj plemeno thajský ridgeback.

V roku 1995 klub evidoval 17 členov, členská základňa sa však postupne rozširovala tak, ako pribúdali nové odchovy.
V tom čase vedenie klubu pre funkciu poradcu chovu získalo vynikajúceho odborníka v oblasti kynológie — Ing. Jaroslava Matyáša.
Po 5 rokoch fungovania klubu, v roku 2000, sa na výročnej členskej schôdzi zmenilo vedenie SKCHR. Prezidentom klubu sa stala Monika Tušanová, viceprezidentmi Ing. Ľuboš Hladký a Pavol Krč, ekonomóm klubu Janka Brezová. Za predsedu revíznej komisie bol zvolený Vladimír Michalík, za členov revíznej komisie Martin Bagar a Karol Hederling.
Za poradcov chovu boli vymenovaní Adriana Fridrichová, Ing. Jaroslav Matyáš a Alexandra Mičuchová. Funkciu tajomníka klubu vykonával Richard Tušan.

Klub mal od začiatku na zreteli funkčnosť a zdravie plemena a do chovu mohli byť zaradené len psy s negatívnymi výsledkami DBK a plnochrupé.
V roku 2001 vedenie klubu zaviedlo centrálne vyhodnocovanie rtg. DBK. Počnúc týmto rokom máme archivované informácie o všetkých vyhodnotených snímkach.
V roku 2002 do funkcie hlavného poradcu chovu, ktorú dovtedy vykonával Ing. Jaroslav Matyáš, menovala SRK Adrianu Friedrichovú. V roku 2002 a 2003 vedenie klubu zorganiozovalo prednášky na témy Pohlavný cyklus súk a umelá inseminácia (doc. Valocký) a Dysplázia bedrových kĺbov (prof. MVDr. Ledecký). Od roku 2003 sa povinne vyhodnocujú aj rtg. lakťových kĺbov. Zatiaľ sme zaznamenali pozitívny nález iba ojedinele. V tomto období má klub aj webovú prezentáciou vytvorenú p.M.Tušanovou.

V tomto období sa v chove využívali často jedince, ktoré mali rovnaké korene v druhej, tretej či štvrtej generácii, teda sa často využívala líniova plemenitba, ktorá však prinášala v chove aj svoje zápory (u jedného chovateľa sa napríklad vo vrhu z takéhoto spojenia objavila epilepsia a chudozubosť). Nakoľko v tej dobe ešte nefungoval internet tak ako dnes a svet sa zdal „veľkým“, niektorí chovatelia znovu opakovali spojenia aj napriek tomu, že sa im v odchovoch vyskytli rôzne exteriérové chyby či zdravotné problémy.

V rokoch 2003 — 2006 členovia klubu uskutočnili importy zo zámoria, vďaka ktorým sa slovenský chov obohatil o novú chovateľskú základňu. Avšak nie všetky importované ridgebacky sa dostalli do chovu. Vďaka však patrí všetkým, čo mali snahu v tej dobe obohatiť slovenský chov, keďže v tých rokoch nebolo jednoduché importovať na Slovensko novú krv a vyžadovalo si to naozaj veľkú dávku námahy, odhodlania, znalosť jazyka a plemena, ako aj značné finančné prostriedky. Za zmienku stojí niekoľko importov.
V roku 2002 Monika Tušanová importovala na Slovensko 2 sučky z Austrálie, a to Mazumazahn Malawi Magic — Puppet a Macumazahn Tusani Pearl — Perla, na ktorých sa jej podarilo založiť svoj chov.
V roku 2003 bol importovaný Leoridge Musafah — pes s Americkou krvou, ktorý pochádzal z líniovej plemenitby. Na základe jeho potomstva dnes môžeme tvrdiť, že bol jedincom, ktorý svojmu potomstvu odovzdal dobrý základ tak vo fenotype, ako aj v genotype.
Ďalším importom bol krásny hnedonosý pes z Juhoafrickej republiky, teda z krajiny pôvodu, Heshima Ya Kimba Ethembango (24.07.2003 - 13.10.2010 ) majiteľky Kataríny Ťavodovej. Bohužial, nebol využitý v chove z dôvodu chýbajúceho zubu.
Koncom roku 2003 Milada Krchňavá priviezla sučku so zaujímavým rodokmeňom (otec pochádzal z Austrálie a matka z Afriky) Ain´t she beautiful Nyathi — Becky, ktorá nasledujúci rok vo svojich 11 mesiacoch nešťastne tragicky zahynula.
V roku 2005 bol Katarínou Ťavodou privezený ďalší pes z USA — Rubicon Apache Outlaw of Jabulani, ktorý, žiaľ, tiež nebol využitý v chove.
Ďalšou privezenou sučkou bola hnedonosá Hillvalley´s Angel for Luanda, ktorá mala matku z Austrálie, otec pochádzal prevažne z amerických krvných línií. Táto sučka sa stala zakladateľkou chovu Milady Krchňavej.
Sučku Mushama muzi Rus Gymbia, privezenú z Ruska Eliškou Štelerovou, sa nepodarilo uchovniť pre pozitívny nález dbk.
V roku 2006 Dana Mullerova importovala z Ruska psa Mashama MAZI RUS DHURIYA Dandy, ktorý je po otcovi z polovice Afričan a je nositeľom génu pre hnedý nos. Bol úspešne zbonitovaný a využívaný v chove slovenskými aj zahraničnými chovateľmi.

Približne od roku 2005, keď mnohí z chovateľov začali pri vyhľadávání zaujímavých krycích psov v zahraničí bežne využívať internet, už nebolo ojedinelé za zaujímavými psami vycestovať do zahraničia a genofond ridgebackov sa na Slovensku tak rozšíril, čo bol pozitívny posun vpred. Za túto snahu patrí veľké ĎAKUJEM v mene plemena RR na Slovensku všetkým chovateľom, ktorí krytím v zahraničí priniesli do nášho chovu novú krv.

Od roku 2004 — 2007 funkciu poradcu chovu vykonávala Monika Tušanová, ktorá bola zároveň aj prezidentom SKCHR. V tomto období sa stretávame aj s pojmom syndrómu Caudae Equina. Vtedajší poradca chovu vydal sprísnenú podmienku pre chov na týchto jedincoch, popri rtg výsledkoch sa sledoval aj počet stavcov a jedince, ktoré mali nadpočetný stavec, neboli uchovňované s tým, že súrodenci takýchto jedincov boli uchovnení »podmienečne«. V tej dobe však svet RR nemal dostatočné podklady k danej problematike a ani dnes sa na uznávaných klinikách pod vedením odborníkov zbierajú nové podklady pre výskum tohto ochorenia.
V roku 2007 bola do funkcie proradcu chovu vymenovaná Milada Krchňavá.
V tomto období poradca zorganizoval chovateľské stretnutie, z ktorého vyplynula zásadná zmena pre naše chovateľské smerovanie v otázke plnochruposti u RR. Vzhľadom k tomu, že chýbajúci zub neohruzuje funkčnosť a zdravie ridgebacka, v nasledujúcom období sa na výročnej schôdzi v roku 2009 náš chovateľský poriadok upravuje s povolením chovať aj na neplnochrupých jedincoch. Podmienkou je však, aby bol partner plnochrupý.
Od decembra 2009 nahradila funkciu poradcu chovu chovateľská rada pozostávajúca z viacerých chovateľov SKCHR. Členovia chovateľskej rady boli menovaní do bonitačnej komisie, avšak nemali dostatočný priestor, aby konzultovali chovateľskú činnosť, a tak mohli na základe poznatkov z praxe ovplyvniť svojím hlasom smerovanie chovu.
V roku 2015 klub prešiel veľkou zmenou. Na podnet členov bola zorganizovaná mimoriadna výročná schôdza - konferencia , kde sa prítomní členovia demokraticky vyjadrili bod po bode k stanovám a spoločne tak vytvorili nové stanovy dnešného klubu. Taktiež bola obnovená funkcia poradcu chovu, ktorý spolu s chovateľskou radou na pracovných stretnutiach vypracovali nový Chovateľský a bonitačný poriadok podľa predchádzajúcich poznatkov z praxe a poznatkov založených na veterinárnych vyjadreniach a faktoch. Veríme, že sa nám spoločne podarí vytvoriť také podmienky pre chov aby sme plemeno udržali v zdraví v plnej funkčnosti a kráse pre budúce roky a generácie. Hlavný poradca chovu spolu s chovateľskou radou pracujú na vytvorení nového Chovateľského a bonitačného poriadku SKCHR podľa predchádzajúcich poznatkov z praxe a poznatkov založených na veterinárnych vyjadreniach a faktoch.
Ako nadšenec plemena, dlhodobý chovateľ a poradca chovu Vás touto cestou chcem vyzvať aby ste podporovali nových majitelov šteniatok aby sa zúčastňovali klubových akcií, navštevovali webovú prezentáciu klubu www.skchr.sk a tak sa dozvedali aktuálne informácie nie len o zdraví, genetike, chove ale aj o činnosti klubu.

Zodpovedné konanie je spôsob, ako udržať plemeno v zdraví a ako potomkovia z nášho chovu môžu zažiariť nielen na výstavách, ale aj pri iných aktivitách a náš chov sa tak bude môcť zaradiť medzi svetovo uznávané.

 

Pri príležitosti 25 výročia chovu RR na Slovensku spracovala:
Milada Krchňaváhlavnýporadca chovu SKCHR, máj - 2016



Related Articles